• 30 września 2023

Domowy tuning rowerów górskich z obręczami motocyklowymi Amatorskie przeróbki ram i widelców na 2 opony Wszystko to było możliwe, bo ktoś pomyślał o jeździe na rowerze przez gęsty śnieg lub głębokie piaski pustyni.

Brzmi to absurdalnie, ale z tego szaleństwa narodziły się rowery typu fat bike. Oferuje je niemal każdy liczący się producent. Warto spróbować zrozumieć tę nową modę.

Co to jest Fat bike?

Jest to rower z grubymi oponami. Mają one szerokość od 10 do 12 cm i osadzone są na obręczach o długości od 7 do 10 centymetrów. Inne istotne elementy roweru również mogą być proporcjonalnie powiększone (np. piasty, ramy wsporników, widelce).

Te masywne opony są wypełnione powietrzem pod ciśnieniem mniejszym niż 1 bar (zazwyczaj pomiędzy 0,03 a 0,7). Stwarza to uczucie podobne do jazdy na poduszce lub balonie. Dzięki temu rowery typu fat bike mają lepszą przyczepność do podłoża.

Jak jeździ się na rowerze z oponami typu fat?

Taki rower różni się od standardowego ze względu na przyczepność opon. Przez wszystkie nierówności, wyboje, kamyki itp. Rower fat bike jedzie jak czołg, przez wszystkie wyboje, wyboje i kamyki. Może być trudny do opanowania, przynajmniej na początku, ponieważ jest podobny do kierowania czołgiem. Trzeba się do tego przyzwyczaić, ponieważ balon opon sprawia, że nie jest on tak podobny do zwykłego roweru.

Opony o wadze 1,5 kg mogą stanowić pewien problem podczas pedałowania. Każdy, kto jeździ na rowerze typu fat bike, skorzysta na zwiększonej sprawności fizycznej, nawet jeśli opór toczenia nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Podczas gdy w dziczy można dotrzymać kroku innym rowerzystom, trudno jest to zrobić na asfalcie lub całkowicie płaskim terenie, gdzie łatwo jest wysiąść.

Rower Fat Bike

Modny rower terenowy

Fat bike to rower, który posiada grube opony. Nie został on jednak zaprojektowany do jazdy w terenie zabudowanym. Rower ten nie jest polecany dla osób, które planują jazdę po mieście, lub preferują sportowy, szybki styl.

Fat bike'i to prawdziwe rowery terenowe, które nie uznają kompromisów. Fat bike'i są stworzone dla osób, które muszą zmierzyć się z ekstremalnie trudnymi trasami, z którymi standardowy rower sobie nie poradzi.

Grube opony są idealne do jazdy po piaszczystych terenach, takich jak plaże i pustynie. Ekstremalne sytuacje mogą jednak wymagać pewnego wysiłku. W końcu to wciąż rower, a nie latający dywan. Jednak normalne opony już dawno zakopałyby się w tego typu sytuacjach.

Nie powinieneś mieć żadnych problemów z jazdą po śniegu. Rowery typu fat bike zostały zaprojektowane, aby ułatwić jazdę w śniegu rowerzystom, np. tym, którzy chcą brać udział w wyścigach na Alasce. Rower typu fat bike może być również używany jako rower zimowy, co czyni go idealnym narzędziem do poruszania się w zimie.

Rower terenowy może być używany w miejscach, w których inne modele nie są odpowiednie. Trasa jest pełna korzeni, kamieni i innych przeszkód, nawet jeśli nie ma tam dróg. Unikajcie przedzierania się przez grząski, głęboki grunt i uważajcie na błotniste nawierzchnie. Chociaż krótkie dystanse nie powinny stanowić problemu dla większości rowerów, długie przejażdżki w błocie mogą spowodować zapchanie bieżników (które w rowerach typu fat bike nie są zbyt głębokie) i powodować dyskomfort.

Elektryczny rower typu Fat Bike

Rower typu fat bike to najlepszy wybór, jeśli szukasz zabawnego i wciągającego sposobu na jazdę na rowerze, który pozwoli Ci pokonać najtrudniejsze szlaki. Problemem może okazać się kondycja. Elektryczny rower typu fat bike to taki, który posiada wspomaganie kierownicy. Dzięki temu szybciej dostosujesz rower do swoich potrzeb i skorzystasz z jego wielu zalet.

Elektryczny fat bike najlepiej sprawdza się podczas intensywnej jazdy wyczynowej, gdzie testowane są zarówno umiejętności rowerzysty, jak i sprzętu. Największym problemem tego roweru jest jego duża waga i wysokie opory toczenia. Nie nadaje się on do jazdy po płaskich powierzchniach. To nie jest problem. Choć rower elektryczny z grubymi oponami może nie sprawdzać się na asfalcie tak dobrze jak lżejszy rower szosowy, to i tak będzie przyjemniejszy niż klasyczny model.

Inny problem rozwiąże silnik elektryczny do rowerów typu fat bike. Powrót z wycieczki jest często męczący ze względu na wagę roweru i pokonywany teren. Można zmienić tryb pracy silnika elektrycznego z trybu sportowego na tryb rekreacyjny i bez problemu wrócić do domu, nawet jeśli jest się zmęczonym.

Elektryczny fat bike ma jedną wadę w porównaniu do tradycyjnych rowerów. Jest droższy, zwłaszcza jeśli chcesz kupić wysokiej jakości baterię. Ale jazda na nim dostarczy Ci niesamowitej przyjemności.

Top