• 1 października 2022

Każdy podróżujący po świecie rowerzysta, który chce odwiedzić odległe miejsca za granicą lub nie chce odbyć podróży do wybranego miejsca na rowerze ze względu na ograniczenia czasowe, w pewnym momencie zda się na samoloty jako środek transportu dla swojego roweru. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby mieć pewność, że rower wyjdzie z podróży bez szwanku.

Rezerwacja i przepisy transportowe

Najlepiej od razu przy rezerwacji sprawdzić, czy można zabrać ze sobą rower - jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy go od razu zarejestrować. Rower należy zarejestrować nie później niż na kilka dni przed wylotem: w przypadku próby zarejestrowania roweru podczas odprawy, linia lotnicza może odmówić przewozu roweru lub nakazać uiszczenie dodatkowej opłaty. Należy zabrać ze sobą wydruk aktualnych przepisów transportowych, aby skrócić ewentualne rozmowy z personelem naziemnym.

Wiele linii lotniczych traktuje rowery jako bagaż specjalny, podczas gdy inne doliczają wagę roweru do limitu bagażu pasażera, co w przypadku jego przekroczenia prowadzi do dodatkowych kosztów dla Państwa. Porównanie przepisów transportowych kilku linii lotniczych przed dokonaniem rezerwacji jest bardzo pomocne, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy.

Wskazówka: W przypadku zmiany linii lotniczych przy lotach z przesiadką, należy zapoznać się z przepisami transportowymi obu linii.

Pakowanie

Przy pakowaniu roweru istnieją dwie możliwości:

    zapakować rower tak lekko, jak to możliwe, aby nadal wyglądał jak rower i był odpowiednio traktowany Zapakować rower tak mocno, jak to możliwe, aby zabezpieczyć go przed ewentualnymi uszkodzeniami.

W zależności od tego, którą opcję Państwo wybiorą, mogą Państwo wybrać jedną z poniższych metod:

???? Pozostawić rower bez opakowania, z wyjątkiem delikatnych części - np. szprychy i kierownicę umieścić w kartonach, a przerzutkę zakleić taśmą.

???? Owiń rower na lotnisku folią plastikową - rower nie będzie się jednak nadawał do zrolowania.

???? Kartonowe pudełka na rowery - można je kupić w sklepach rowerowych, ale są kłopotliwe w transporcie. Pro tip: Do kartonu można włożyć także inne bagaże, takie jak małe torby, śpiwór itp.

???? Miękka torba podróżna na rower - wykonana z materiału odpornego na rozdarcia i nie przepuszczającego wody. Torba wymaga złożenia, ponieważ wewnątrz znajdują się paski i rozpórki, które utrzymują zdemontowany rower na miejscu.

???? Walizka rowerowa z twardą skorupą - najbezpieczniejsza, ale również najdroższa opcja i bardzo nieporęczna.

5 dodatkowych porad i wskazówek

1️⃣ Odpraw się odpowiednio wcześnie, ponieważ najprawdopodobniej to Ty sam będziesz musiał zanieść rower do okienka nadawania bagażu ponadwymiarowego

2️⃣ Wykup dodatkowe ubezpieczenie bagażu, ponieważ linie lotnicze rzadko ubezpieczają rowery, a przewożenie roweru samolotem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia roweru

3️⃣ Napisz swoje imię i nazwisko oraz adres na zawieszce i umieść ją na rowerze podczas pakowania

4️⃣ Spuścić powietrze z opon (około 50%) i zdjąć luźne części (torbę na siodełko, komputer rowerowy, koszyk na bidon itp.), siodełko, pedały i przerzutki. Obrócić kierownicę o około 90°.

5️⃣ Przygotuj się na oczekiwanie na rower po wylądowaniu, ponieważ prawdopodobnie będzie to ostatnia sztuka bagażu do rozładowania.

Czy brałeś kiedyś rower do samolotu? ✈️

Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach! ????

Podobne artykuły, które polubiszKiedy zaczyna się sezon na wyścigi kolarskie? 7 najdłuższych tras rowerowych na świecie10 najlepszych tras dla rowerów górskich w Europie

Top