• 6 grudnia 2023

Dreszczyk emocji związany z pokonywaniem dzikich zjazdów lub trudnych górskich podjazdów może być niemal tak samo przerażający, jak samo znalezienie drogi do kolarstwa górskiego. W końcu sport, który ma reputację bardziej wyczerpującego kuzyna kolarstwa szosowego, musi wydawać się wielokrotnie trudniejszy do zaadaptowania, a jednak niekoniecznie tak jest.

Przygotowanie się do popołudnia na szlaku może być dość szybką i łatwą wycieczką do lokalnego sklepu rowerowego, ale poświęcenie chwili, aby naprawdę dowiedzieć się, czego można oczekiwać od pierwszej wycieczki, może sprawić, że będziesz wracać po więcej.

Umiarkowane oczekiwania

Po pierwsze, nie próbuj zanurzać się bez odrobiny przygotowania, zanim wyruszysz na lokalne wzgórza. Ustalenie oczekiwań wobec kilku pierwszych przejażdżek jeszcze przed zakupem roweru może uchronić Cię przed późniejszym rozczarowaniem. Istnieje prawdopodobieństwo, że kilka pierwszych wypadów będzie wiązało się z kilkoma drobnymi rozlaniami, odrobiną odwodnienia i obudzeniem się bardzo obolałym dzień po powrocie do domu i położeniu się spać.

Chyba że jesteś już mistrzem rowerzysta i po prostu dzieje się przejście do brudu, może chcesz zacząć od rutyny ćwiczeń opartych na cardio podczas montażu sprzętu do jazdy, ale to na pewno nie jest wymagane. Możesz zrobić tak samo dobrze z cardio dostaniesz na rowerze, jednak może wolisz budować trochę wytrzymałości poprzez jogging lub pływanie przed podjęciem zanurzenia.

Znajdź odpowiedni rower

Rower, na którym jeździsz, podwoi te oczekiwania, a wybór takiego, który pasuje do tego, na czym zamierzasz jeździć, sprawi, że różnica będzie ogromna. Dostępne są różne rodzaje rowerów górskich i początkowy wybór może wydawać się zniechęcający, ale nie należy się tym przejmować. O ile nie kupisz roweru przeznaczonego wyłącznie do zjazdów, który jest zbyt ciężki, aby z łatwością pokonywać górskie zbocza, istnieje szansa, że każdy rower, który kupisz jako swój pierwszy, spełni swoje zadanie przyzwyczajenia Cię do tego sportu.

Dla początkujących rower cross-country lub enduro doskonale nadaje się do jazdy po większości tras o niższym stopniu trudności. Jeśli zamierzasz jeździć po lekko zalesionych ścieżkach i po prostu chłonąć naturę, dobra wiadomość: na takich trasach poradzisz sobie bez problemu, o ile będziesz uważać na nagłe wyboje i wystające korzenie.

Przygotuj się do jazdy po szlakach

Mając rower w pogotowiu, możesz po prostu wskoczyć na niego i pedałować, prawda? Nie tak szybko. Wyjazd na szlak bez spakowania kilku niezbędnych rzeczy może sprawić, że będziesz głodny, odwodniony lub nawet utkniesz na mieliźnie, więc odpowiednie przygotowanie jest kluczowe. Upewnij się, że jesteś nawodniony przez cały czas i zabierz ze sobą owoce, płatki owsiane, orzechy i batony energetyczne.

Prawdopodobnie nie będziesz potrzebował całego zestawu pierwszej pomocy i flar ratunkowych, ale jest kilka przydatnych gadżetów, które powinieneś zabrać ze sobą. Kask jest absolutnie obowiązkowy - wszystko inne zależy od Ciebie. Telefon z GPS jest dobrą opcją, być może z zapasowym komputerem GPS, wraz z zapasową dętką do naprawy przebitej opony, narzędziami do wykonania tej zamiany oraz wystarczającą ilością jedzenia i wody, abyś mógł wrócić do domu w jednym kawałku.

Jeśli jesteś szczególnie zaniepokojony, zawsze możesz wziąć udział w kilku kursach gotowości do jazdy w dziczy, które mogą pomóc ci pozostać w kontakcie z trasami na tyle dobrze, byś mógł na nie wjechać w razie bardzo poważnego wypadku, ale są szanse, że kilka pierwszych przejażdżek nie zaprowadzi cię w pobliże tego niebezpieczeństwa. Jeśli martwisz się o utratę sygnału telefonu podczas jazdy po lesie, wybranie opcji Bikemap Premium może uspokoić twój umysł - wystarczy pobrać mapę regionu, przez który jedziesz przed wyruszeniem w drogę, aby zawsze mieć mapę przy sobie, nawet bez połączenia danych.

Nie przestawaj się wysilać

Mając sprzęt i rower, nadszedł wreszcie czas, by właściwie zmierzyć się z trasami. Wybierz się na najbliższy, przyjazny dla początkujących szlak, pokręć się po okolicy lub poszukaj entuzjastów kolarstwa górskiego w swojej okolicy. Szanse są takie, że istnieje przynajmniej jedna grupa oddanych kolarzy, którzy są lokalni i przyjaźni dla nowicjuszy, co może zamienić czas spędzony na rowerze we wspaniałą aktywność społeczną. Bezpieczeństwo tkwi również w liczebności, co zapewni Ci wsparcie w przypadku, gdy Twoje pierwsze przejażdżki nie będą absolutnie rewelacyjne.

To, jak zdecydujesz się rozwijać swoje hobby, zależy tylko od Ciebie. Jeśli interesuje Cię rywalizacja w kolarstwie, możesz znaleźć ukierunkowaną rutynę ćwiczeń, aby zbudować siłę i wytrzymałość podczas powolnego pokonywania szlaków o rosnącym stopniu trudności. Z drugiej strony, ci, którzy cenią sobie aspekt społeczny, mogą chcieć doskonalić swoje umiejętności, aż poczują się na tyle swobodnie, by zabrać przyjaciół i rodzinę na przejażdżkę. Jeśli istnieje lepszy sposób na nawiązanie więzi z przyjaciółmi i rodziną niż z dala od cywilizacji i elektronicznych rozpraszaczy, to prawdopodobnie nie został on jeszcze odkryty. Szukasz inspiracji na następną przejażdżkę lub szukasz tras przyjaznych rodzinie? Zajrzyj na strony regionów w Bikemap, aby odkryć niesamowite trasy w Twojej okolicy!

Po prostu jedź

Nie pozwól, by strach przed podjęciem nowego hobby odstraszył cię od siodełka, zanim w ogóle kupisz rower. Kolarstwo górskie jest dostępne i łatwe do opanowania dla tych, którzy się nim interesują, wymagając niewiele więcej niż kawałek ziemi, rower, kask i para nóg, by dotrzeć tam, gdzie chcesz.

Czy jesteś gotowy na swoją pierwszą wycieczkę MTB? 

Top