• 1 października 2022

Bez względu na to, czy przejechałeś już zimę na rowerze (brawo!), czy jeszcze nie odkurzyłeś swojego roweru na wiosenny debiut, ważne jest, aby przygotować go do nowego sezonu. Po zaplanowaniu swoich ulubionych tras, chcesz również przejechać je na wspaniałym rowerze, prawda?

Chociaż coroczny przegląd w lokalnym sklepie rowerowym jest zawsze dobrym pomysłem, oto kilka szybkich i łatwych czynności, które możesz wykonać, aby upewnić się, że jesteś gotowy do wyruszenia w trasę tej wiosny.

 

Krok 1: Wyczyść swój rower Dobrze utrzymany rower to szczęśliwy rower! Czysty rower nie tylko wygląda lepiej, ale także jego części będą dobrze współpracować, wolniej się zużywać i zaoszczędzisz pieniądze na wymianach. Do tego celu wystarczy woda z mydłem, kilka szmat i stara szczoteczka do zębów. Porządne wyszorowanie roweru to także cudowny sposób na motywację: nic tak nie poprawia nastroju, jak wiosenne porządki, dzięki którym możesz pochwalić się lśniącymi błotnikami.

 

Krok 2: Zmęczone opony Napompuj opony do momentu, gdy będą twarde w dotyku lub do zalecanego ciśnienia podanego na oponie. Aby jazda była bezpieczna, koła powinny obracać się swobodnie i prosto - bez chybotania. Jeśli w kole brakuje niektórych szprych lub opona jest wyraźnie uszkodzona, pęknięta lub zużyta, z pewnością trzeba będzie ją wymienić. W razie wątpliwości należy udać się do lokalnego sklepu rowerowego.

 

Krok 3: Sprawdź swoje hamulce Gdy są poluzowane, nie powinny ocierać się o koła, a gdy są zaciągnięte, powinny w pełni dotykać obręczy opon. Jeśli guma hamulców jest zużyta, czas na nowe klocki hamulcowe. Jeśli dźwignie hamulców można łatwo docisnąć do kierownicy i nie odskakują przy użyciu siły, należy je dokręcić.

 

Krok 4: Sprawdź przerzutki Odwróć rower do góry nogami lub unieś tylne koło, aby ręcznie zmieniać biegi, jednocześnie kręcąc pedałami drugą ręką. Zwróć uwagę na wszelkie ślady zużycia lub uszkodzenia na tarczach łańcuchowych i kasecie tylnego koła. Lekko pracujące przerzutki i łańcuchy najlepiej przenoszą siłę Twoich nóg na podłoże.

 

Krok 5: Oliwienie łańcucha Jeśli Twój łańcuch jest luźny lub zardzewiały, udaj się do sklepu rowerowego w celu jego wymiany. Zużyty łańcuch uniemożliwi Ci efektywne pedałowanie i nie przysłuży się Twoim łańcuchom. Jeśli łańcuch jest po prostu brudny lub piszczy, wyczyść go szmatą i lekko nasmaruj olejem do łańcucha, aby jazda była gładka jak nowa.

 

Masz już to wszystko za sobą? Świetnie! Teraz zwróć szczególną uwagę na nasz ostatni i najważniejszy krok...

 

Krok 6: Koniec z wymówkami Pozbądź się ich raz na zawsze, zamieniając swoją jazdę do pracy na szczęśliwszy, zdrowszy dojazd na dwóch kółkach. Wypróbuj swoją nową trasę w weekend, aby przyzwyczaić się do dróg i skrzyżowań przed poruszaniem się w godzinach szczytu. Wyznacz sobie jakieś osiągalne wyzwania.

Top