• 1 października 2022

Jest weekend, wyglądasz przez okno, widzisz błękitne niebo i od razu masz ochotę na trochę ruchu. W takich chwilach nie ma nic lepszego niż wyjście na rower - wie o tym każdy cykloholik! Jednak przyjemność z jazdy na rowerze może szybko stać się niebezpieczna, zwłaszcza jeśli nie spojrzałeś na prognozę pogody lub zbliża się niespodziewana burza - co robić w takich sytuacjach?

Rozpoznaj niebezpieczeństwo

Choć słońce może świecić, gdy wychodzisz z domu, zawsze powinieneś sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę, aby być przygotowanym na niespodziewane zmiany pogody.

Szczególnie w okresie letnim burze występują częściej z powodu zderzania się mas powietrza o różnych temperaturach. Im większe ciepło na powierzchni ziemi, tym intensywniejsze są burze. Wilgotne powietrze w lecie jest często pierwszą oznaką zbliżającej się burzy.

Tak zwana chmura cumulonimbus sygnalizuje, że może nadejść burza. Taką chmurę cumulus można rozpoznać po ostrych konturach, które rozmywają się na brzegach chmury, a także po jej kalafiorowatym wyglądzie. Jeśli burza znajduje się jeszcze dalej, wierzchołek chmury jest często jaskrawo biały i oświetlony przez słońce.

Gorące burze występują głównie latem i pozostają lokalnie ograniczone nad lądem, jeśli wilgotność jest wystarczająco wysoka, a rozkład ciśnienia powietrza słaby. Powietrze ogrzane przez słońce przemieszcza się w górę i destabilizuje masy powietrza nad sobą. Burzom z zimnym frontem atmosferycznym, które szybko przemieszczają się z zachodu na wschód, towarzyszą zazwyczaj opady z zachodu lub północnego zachodu i należą one do najbardziej intensywnych burz z dużą ilością błyskawic.

Przebywanie na zewnątrz jest niebezpieczne, jeżeli odległość do chmury burzowej wynosi mniej niż 10 kilometrów, a od błyskawicy do grzmotu upłynęło mniej niż 30 sekund. Błyskawice mogą pojawić się pozornie znikąd, nawet zanim zacznie padać deszcz.

Wskazówka: Nowoczesne zegarki do pomiaru tętna lub komputery rowerowe mają wbudowane barometry, które ostrzegają przed nagłym spadkiem ciśnienia powietrza i złą pogodą.

Co należy robić podczas burzy?

Jeśli nieuniknione jest złapanie Cię w trakcie burzy, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty, aby móc bezpiecznie kontynuować jazdę na rowerze.

Nie należy szukać schronienia pod pojedynczymi drzewami. Pioruny uderzają w najwyższe dostępne punkty i jeśli uderzy w drzewo obok, napięcie może przenieść się na Ciebie z pnia. Usunąć z ciała metalowe przedmioty - choć nie przyciągają piorunów, to bardzo dobrze przewodzą prąd i mogą spowodować poparzenia. Ponadto nie kładź się na ziemi, lecz przykucnij. Gleba również dobrze przewodzi prąd, więc kucanie z nogami blisko siebie jest lepszym wyborem.

Zachowaj dystans do innych osób i nie uciekaj, ale idź powoli lub omijaj. Im większa przerwa między nogami, tym większa różnica napięć między nimi, co ułatwia przepływ prądu przez ciało. Najlepiej poszukać schronienia w budynku lub wsiąść do samochodu, gdzie jest się względnie bezpiecznym. Inne miejsca, w których łatwo się schronić, to duże mosty lub lasy z dużą ilością drzew, pod warunkiem, że zachowasz odległość co najmniej 2 metrów od każdego drzewa.

Odpowiedni sprzęt

Generalnie na dłuższe wycieczki rowerowe należy zawsze zabierać ze sobą okrycie przeciwdeszczowe. Lekka kurtka przeciwdeszczowa pasuje do każdego trykotu i chroni przed przemoczeniem. Na dłuższych trasach zaleca się stosowanie odzieży przeciwdeszczowej, w tym spodni przeciwdeszczowych, kurtki odblaskowej, a nawet osłony wodoodpornej na kask.

Jeśli musisz się schronić, idealnym rozwiązaniem jest poncho przeciwdeszczowe, które chroni całe ciało przed deszczem (zwłaszcza w pozycji kucznej). Ponadto, w przeciwieństwie do parasola, nie jest potencjalnym punktem uderzenia pioruna.

5 wskazówek w skrócie

???? Zapoznaj się z prognozą pogody przed wyjściem z domu

???? Wilgotne powietrze, nisko latające owady i chmury cumulonimbus to pierwsze oznaki burzy.

???? Jeżeli grzmot i błyskawica występują w odstępie mniejszym niż 30 sekund, szukaj schronienia

???? Podczas burzy należy odsunąć się od roweru i unikać grup ludzi.

???? Dla bezpieczeństwa należy przyjąć pozycję kuczną w najniżej położonym miejscu w okolicy.

Jakie masz doświadczenia z burzami podczas jazdy na rowerze? ⛈

Podziel się nimi z nami w komentarzach! ????????

Podobne artykuły, które polubiszRadfahren auf Kuba - Viva la BicicletaJazda na rowerze z pedałami Clipless - tylko dla profesjonalistów? 8 faktów o jeździe na rowerze w Australii

Top