• 30 września 2023

Nadeszło lato! Jak co roku, temperatury rosną, na czole tworzą się kropelki potu, a sama myśl o ćwiczeniach sprawia, że się pocisz. Upał nie jest jednak powodem, by zostawiać rower w domu - dzięki naszym wskazówkom i odpowiedniemu ubiorowi poradzisz sobie z obecnymi i nadchodzącymi falami upałów.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się jest mechanizmem ochronnym organizmu, który służy do regulowania temperatury ciała. Gdy na zewnątrz jest gorąco, temperatura naszego ciała (która zwykle wynosi około 37° Celsjusza) jest regulowana przez pot. Gdy ćwiczymy, pocimy się bardziej, ponieważ mięśnie potrzebują energii w związku z wysiłkiem, co podnosi temperaturę naszego ciała. Pot ponownie nas ochładza. Niektórzy ludzie pocą się bardziej niż inni. Z jednej strony może to wynikać z tego, że ich organizm po prostu bardziej wrażliwie reaguje na ciepło i wysiłek fizyczny, z drugiej zaś strony możliwe jest, że ich gruczoły potowe rozwinęły się w inny sposób.

Właściwa odzież

Bardzo ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży do jazdy na rowerze. Odzież sportowa powinna wchłaniać pot i odprowadzać go z dala od skóry, gdzie może odparować, dzięki czemu koszulka pozostanie sucha. Ważne jest także, aby odzież dobrze na Ciebie pasowała i nie powodowała otarć. Poliester i polipropylen to doskonałe materiały, które bardzo skutecznie odprowadzają pot. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd, wybieraj wełnę z merynosów lub tkaniny mieszane, np. z bawełny i poliestru.

Wskazówka: Przetestuj swoją odzież sportową, zakładając ją na kilka minut - zwróć uwagę, czy Twoja skóra szybko robi się wilgotna pod ubraniem i czy materiał przylega do skóry. Jeśli tak jest, oznacza to, że materiał nie jest idealny.

Dbaj o nawodnienie

W gorące dni pamiętaj, aby dzień wcześniej lub rano przed wycieczką wypić wystarczającą ilość napojów, aby uzupełnić zapasy wody w organizmie. Napoje zawierające elektrolity są idealne do uzupełniania minerałów, które tracisz pocąc się. Zabierz ze sobą co najmniej jedną butelkę, a nawet dwie, jeśli to długa trasa. Napełniaj butelki w odpowiednim czasie i pamiętaj, aby od czasu do czasu wziąć łyk.

Wskazówka: Do torby rowerowej zapakuj żel. Podczas uzupełniania bidonu możesz wymieszać żel z wodą, aby dostarczyć wszystkich składników odżywczych niezbędnych do przywrócenia sprawności fizycznej po intensywnym poceniu się.

Wskazówki dotyczące walki z potem

    Odpowiednia żywność: Świeże owoce i warzywa mają działanie chłodzące. Pikantne jedzenie ma działanie przeciwne. Ciepły prysznic: Ciepły prysznic rozszerza naczynia krwionośne, co oznacza, że organizmowi łatwiej jest pozbyć się ciepła. Chodzenie do sauny: To trening dla organizmu, który ułatwia radzenie sobie z gorącem. Sport: Dużo ruchu optymalizuje aktywność gruczołów potowych. Jazda na rowerze w cieniu: Podczas jazdy na rowerze w upale najlepiej pozostawać w cieniu, aby uniknąć jazdy w palącym słońcu. Chłodź się: Podczas długich przejażdżek regularnie polewaj głowę i kark wodą, aby schłodzić te miejsca i utrzymać niską temperaturę ciała.

Jak sobie radzisz z potem podczas jazdy na rowerze? ????

Daj nam znać w komentarzach!

Podobne artykuły, które polubiszNajnowsze wiadomości z aplikacji BikemapZainspiruj się najwspanialszymi regionami promieniowania słonecznego16 Tage & 1000 km: Vom Platten- zum Bodensee

Top