• 30 września 2023

Obecnie w polskich sklepach rowerowych można znaleźć szeroki wybór rowerów. Jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy na temat rowerów, nasz przewodnik dostarczy Ci kilku wskazówek. Omówimy różne typy rowerów i to, jak mogą być one używane na różnych terenach. Jest to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu. Możesz jeździć bezpieczniej, jeśli wybierzesz odpowiedni rower.

Istnieją trzy podstawowe typy rowerów: rowery składane, rowery górskie i rowery szosowe. Istnieje wiele innych podziałów. Możemy mówić o rowerach miejskich, sportowych, a następnie bardziej szczegółowo o rowerach MTB i crossowych. Jaki rower powinieneś kupić, jeśli dojeżdżasz do szkoły lub pracy. Jeśli zamierzasz jeździć na nim głównie rekreacyjnie, jaki rower powinieneś kupić?

Jakie są cechy dobrego roweru sportowego?

Rowery sportowe są w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez rowery miejskie. Wcześniej kojarzono je tylko z rowerami górskimi (MTB). Uważano również, że rower górski jest najlepszym typem roweru do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Obecnie wiemy, że jest to nieprawda. Na rowerze górskim można jeździć po każdym terenie, nawet po kamienistych drogach, ale nie zawsze będzie to wygodne, wydajne i ergonomiczne.

Rodzaje rowerów sportowych:

1. Wspomniane wcześniej rowery MTB, czyli popularne "rowery górskie", przeznaczone do jazdy po naturalnym terenie. Można je dalej podzielić na:

  • - ATB rowery przeznaczone są do amatorskiej jazdy codziennej i wycieczek. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepsze warunki jazdy zarówno na wsi, jak i w mieście. Jeśli chcesz jeździć w każdych warunkach, rower ATB jest najlepszym wyborem.
  • - Rowery XC - Do jazdy w terenie, bardziej zwinne i dynamiczne. Doskonałe do wyścigów.
  • Rowery Downhill (DH), rowery do jazdy w dół. Posiadają duże tarcze hamulcowe i dwa amortyzatory. 
  • - Rowery freeridowe (FR) to rowery, które pozwalają na ekstremalną jazdę. Są podobne do rowerów DH, ale nadają się również do jazdy pod górę.
  • - Enduro - Rower przeznaczony do jazdy zaawansowanej i freeride'owej. Jest trochę podobny do roweru zjazdowego, ale ma o wiele więcej opcji.

2. All Mountain - Rowery trailowe są najbardziej uniwersalnymi rowerami MTB. Dla tych, którzy nie chcą ograniczać się do jednej dyscypliny kolarstwa górskiego. Rowery szosowe (znane również jako "rowery cyclocross") Rowery te są podobne do rowerów sportowych, ale są przeznaczone do jazdy po asfalcie. Rowery te wyróżniają się dużymi kołami i wąskimi, gładkimi oponami. Posiadają również charakterystyczną, zakrzywioną kierownicę. Rowerzysta na rowerze szosowym jest bardziej komfortowy, ponieważ znajduje się w bardziej zrelaksowanej pozycji. Dzięki temu łatwiej pokonuje opór powietrza. Rowery te dzielą się również na podkategorie.

  • - Rower wytrzymałościowy: Lekki rower szosowy, który jest używany głównie do jazdy na długich dystansach lub w górach.
  • - Aerobike - pozwala na pokonywanie oporu powietrza, a mimo to jazdę w grupie.
  • - Rower triathlonowy lub do jazdy na czas: Jest używany głównie do zawodów. Jazda solo na czas pozwala na jazdę w pozycjach aero, gdzie jazda w grupie nie jest bezpieczna.
  • - Rower szutrowy - przeznaczony do jazdy zarówno po drogach asfaltowych, jak i szutrowych, z naciskiem na większy komfort jazdy.
  • - Rower przełajowy - rower szosowy przeznaczony do wyścigów w trudniejszym terenie.
  • - Rower torowy - rower kolarski, który jest przeznaczony do ścigania się na specjalnym torze, welodromie.

Jeśli chodzi o rowery torowe to na pytanie o wybór Cross czy MTB odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zapoznaj się naszym poradnikiem i dowiedz się więcej.

3. Rowery trekkingowe. Rowery turystyczne wyposażone w bagażnik, błotnik i oświetlenie na dynamo. Jeśli nie traktujesz jazdy na rowerze jako sportu lub treningu, rower trekkingowy jest najlepszym wyborem. Rowery te mogą być używane do wycieczek po drogach gruntowych lub asfaltowych.

Cross - Wersja crossowa roweru trekkingowego, ale bez typowo turystycznych elementów takich jak. Bagażnik czy Dynamo.

Rower górski

4. Rowery fitness. Jeśli interesuje Cię sportowa jazda i turystyka, to ten rower jest lepszy od trekkingowego. Rower fitness świetnie nadaje się zarówno na wycieczkę jak i trening interwałowy.

5. Rowery Fatbike. Wygląda jak rower górski, ale ma szerokie, solidne opony z niskim ciśnieniem. Taki rower nadaje się do jazdy po śniegu i grząskim piasku. Ten rower jest idealny, jeśli nie chcesz rezygnować z jazdy na rowerze w zimie. Możesz go również wykorzystać do uprawiania trekkingu, życia nad morzem, czy pracy w leśnictwie i innych trudnych terenach.

6. BMX. To popularny wybór wśród młodych ludzi. Możesz używać swojego roweru do wykonywania trików i akrobacji w bikeparku lub w mieście.

7. Rower elektryczny (e-bike). Jest to rower przeznaczony przede wszystkim dla osób starszych i słabszych, które nie chcą tracić radości z jazdy na rowerze. Do roweru dołączona jest dodatkowa bateria, która pomaga rowerzyście w jeździe. Dzięki temu jazda staje się łatwiejsza. Jednak, gdy zabieramy nasz ebike w góry, nie zapominajmy o dodatkowej wadze. Dodatkowa waga roweru może utrudnić jazdę, zwłaszcza gdy grawitacja działa na naszą niekorzyść. Sprawdź co musisz wiedzieć o rowerach elektrycznych przed potencjalnym zakupem.

A co ze staromodnymi rowerami składanymi? Te rowery nadal są produkowane w Polsce. Rower składany może być używany na wielu powierzchniach. Chociaż nie jest on przeznaczony do żadnego konkretnego celu, może to uczynić z niego mocne narzędzie. Rower składany można łatwo transportować i przechowywać w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Zadziwiająca jest różnorodność dostępnych rowerów. Dzięki temu każdy może znaleźć rower, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. Jest to jednak tylko połowa przepisu na bezpieczną jazdę. Drugą częścią bezpiecznej jazdy jest właściwa technika.

Top