• 30 września 2023

Silnik rowerowy musi pracować wydajnie i spełniać wszystkie wymagania. Zasilający go akumulator rowerowy musi mieć odpowiednią moc. Dlatego rowery elektryczne wymagają porównania. Wydajność energetyczna, zwykle wyrażona w watogodzinach (Wh), bezpośrednio wpływa na to, jak daleko rower elektryczny może pojechać na jednym ładowaniu. Producenci zazwyczaj oferują zakres od 250 do 600 watów, co w zależności od silnika może zagwarantować zasięg od 40 do 150 km na jednym ładowaniu.

Baterie w rowerach elektrycznych to najczęściej układy litowo-jonowe. Montuje się je w ramie głównej lub na bagażniku roweru w zabezpieczonej obudowie. Baterie rowerowe mogą różnić się wielkością, wagą, wydajnością i ceną w zależności od producenta. Dzięki temu topowe marki jednośladów mają możliwość różnicowania swoich modeli i dostosowywania rowerów elektrycznych do różnych warunków jazdy. Baterie te mają jedną zaletę: można je ładować w domu za pomocą gniazdka elektrycznego. Proces ładowania trwa zazwyczaj od 2 do 5 godzin. Dzięki temu możesz je naładować nawet jeśli jesteś na długiej wycieczce. Wytrzymałe rowery elektryczne znajdziesz odwiedzając internetowy sklep rowerowy https://mocnerowery.pl/

Jak przedłużyć żywotność baterii w rowerze elektrycznym?

Producenci baterii do rowerów elektrycznych często określają trwałość swoich baterii, podając ile rozładowań mogą one wytrzymać bez większych problemów technicznych. Liczba ta wynosi zazwyczaj około 800 cykli. Jednak wraz z poprawą technologii i coraz lepszymi systemami napędowymi e-bike'ów, zwiększa się również żywotność baterii. Większość użytkowników korzysta z rowerów elektrycznych (i jednośladów) w sezonie letnim. Oznacza to, że na baterię nie mają wpływu warunki atmosferyczne. Można przejeżdżać na rowerze 200 km tygodniowo i jeszcze przez wiele lat korzystać z roweru bez konieczności jego wymiany.

Co jest kluczem do wytrzymałości akumulatora rowerowego? Deklarowana przez producenta pojemność i moc robocza to ważne czynniki. Jednak temperatura może mieć bezpośredni wpływ na wydajność akumulatora. Rowery elektryczne nie mają systemów chłodzenia, więc akumulator nagrzewa się do bezpiecznej temperatury. Wydajność roweru elektrycznego może zostać uszkodzona przez przechowywanie go w nieodpowiednim środowisku, takim jak wilgotna piwnica lub w pobliżu grzejnika.

Rower elektryczny

Rady dla użytkowników rowerów elektrycznych

Każdy, kto codziennie jeździ na e-bike'u, chce, aby służył on jak najdłużej, bez obaw o jego sprawność czy konieczność wymiany. Należy pamiętać, że rowery elektryczne mogą być używane przez 90-150 km na jednym ładowaniu.

Na zimę warto naładować przynajmniej połowę baterii roweru. Poziom naładowania roweru będzie z czasem spadał i na nic się zda, jeśli straci on całą swoją pojemność. Producenci zalecają, aby nie ładować akumulatora do pełna w trakcie użytkowania roweru. Przedłuży to żywotność ogniw litowo-jonowych.

Ważne jest, aby naładować baterię przed wyruszeniem na przejażdżkę rowerem elektrycznym, aby w pełni wykorzystać jej możliwości. Co zrobić, jeśli bateria zostanie uszkodzona podczas jazdy? Po zapoznaniu się z możliwościami baterii warto zabrać ze sobą zapasowy akumulator do roweru. W razie potrzeby możesz jednak naładować baterię na stacjach z dostępem do prądu. W e-bike'u nie musisz używać wspomagania kierownicy. Jeśli bateria się rozładuje, nadal możesz ukończyć jazdę siłą mięśni.

Top