• 1 października 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje prawidłowa technika jazdy na rowerze? Bądźcie szczerzy - czy myślicie, że jazda na rowerze wymaga tylko utrzymania równowagi? Oczywiście, im bardziej profesjonalny zestaw umiejętności, tym bardziej niezbędna staje się dobra technika. Ale stosowanie prawidłowej techniki hamowania lub kierowania na zakrętach jest również ważne dla rowerzystów hobbystów. Aby nie skończyć jak rowerzysta przedstawiony na zdjęciach, zastosuj się do naszych 5 wskazówek dotyczących poprawy techniki jazdy na rowerze. ????

1. Płynne pedałowanie

Łatwo jest pedałować, aby ruszyć do przodu na rowerze. Ale Twoje pedałowanie będzie o wiele bardziej efektywne, jeśli nauczysz się wykonywać płynne uderzenia w pedały, które zapewnią optymalne przełożenie Twojej mocy na rower. Oto 3 proste ćwiczenia, dzięki którym nauczysz się płynnego pedałowania.

1️⃣ Pedałowanie na wysokim biegu: Wykonywanie 50-60 uderzeń na minutę, siedząc na siodełku, sprawia, że jesteś świadomy ruchów nóg i uzyskujesz płynny skok pedałów.

2️⃣ Uderzenia z użyciem tylko jednej nogi: Pozwól jednej nodze zwisać w dół i używaj tylko drugiej nogi do pedałowania. Staraj się utrzymywać stałe i równomierne ruchy we wszystkich fazach pedałowania. Nie zapominaj o zmianie nogi po pewnym czasie.

3️⃣ Trening o wysokiej częstotliwości dla płynnego skoku: Jazda na rowerze na łatwym biegu z dużą częstotliwością również nauczy Cię płynnego pedałowania. Usiądź na siodełku i nie denerwuj się.

2. 2. Pokonywanie zakrętów to umiejętność, którą trzeba nabyć.

Pozwól, aby po wejściu w zakręt Twój wzrok podążał za torem jazdy i zwracaj uwagę na warunki drogowe. Zacznij skręcać po zewnętrznej stronie ulicy, w ten sposób będziesz miał lepszy przegląd sytuacji i będziesz mógł szybciej zareagować w przypadku nadjeżdżającego ruchu. Jeśli pokonujesz zakręt w lewo, hamuj przy prawej krawędzi ulicy, jeśli pokonujesz zakręt w prawo, hamuj na środku ulicy. Pedał wewnętrzny powinien znajdować się wyżej niż zewnętrzny, aby nie dotykać podłoża podczas pokonywania zakrętu w pozycji pochylonej.

Wskazówka: Staraj się używać zarówno hamulca tylnego, jak i przedniego koła, szczególnie podczas jazdy w dół. Możesz to przećwiczyć na pustych parkingach przed supermarketami w weekendy, aby przyswoić sobie tę technikę.

3. Przejeżdżanie przez przeszkody

Chcesz przejeżdżać przez przeszkody bez zatrzymywania się? Jedź na rowerze z małą prędkością, przenieś ciężar ciała z powrotem na siodełko i podnieś przednie koło za pomocą ramion. W ten sposób przednie koło zostaje uniesione nad przeszkodą i jako pierwsza część roweru dotyka podłoża po drugiej stronie przeszkody. Nogi unoszą pedały (idealne są pedały bez zatrzasków), aby tylne koło również przejechało przez przeszkodę, podczas gdy łokcie amortyzują lądowanie.

Wskazówka: Jeśli jedziesz z większą prędkością, powinieneś przeskoczyć przez przeszkodę. Ważne jest, aby tylne koło było pierwszą częścią roweru, która dotknie ziemi po skoku.

4. Prawidłowe hamowanie - używanie obu hamulców

Większość rowerzystów używa tylko tylnego hamulca, aby zwolnić. Jednak siłę hamowania można znacznie zwiększyć, używając zarówno hamulca tylnego, jak i przedniego koła. Przesuń środek ciężkości na tył siodełka. Teraz powoli pociągnij za hamulec przedniego koła, aby poczuć efekt hamowania. Jeśli musisz szybko zwolnić, zawsze najpierw użyj hamulca tylnego koła, a następnie ostrożnie pociągnij za hamulec przedniego koła. Jeśli tylne koło nie chce współpracować, puść hamulec przedniego koła. Nie zapomnij: Praktyka czyni mistrza!

5. Ćwiczenia na równowagę dla większej kontroli nad rowerem

Wykonuj regularnie ćwiczenia na równowagę, aby poczuć się pewniej na rowerze i jeździć bezpieczniej. Ćwiczenia te są idealne na dni regeneracyjne lub jako nowy punkt wyjścia po dłuższej przerwie.

???????? Jedź tak wolno, jak to możliwe i utrzymuj równowagę na rowerze.

???????? Zbieraj puste butelki po wodzie podczas jazdy na rowerze

???????? Zmiataj puste butelki z drogi przednim kołem, podnosząc je do góry (tylne koło pozostaje na ziemi)

???????? Prowadzenie roweru po liniach wijących się pomiędzy butelkami z wodą

???????? Jedź na rowerze blisko innych osób w grupie i połóż rękę na ramieniu innej osoby, aby pozwolić jej pociągnąć Cię za sobą przez jakiś czas.

Czy znasz więcej ćwiczeń na poprawę techniki jazdy na rowerze? ????????

Podziel się nimi z nami w komentarzach! ????

Podobne artykuły, które polubiszTipps & Ideen - Radtouren im HerbstCycling with Clipless Pedals - Only for Professionals?

Top