• 30 września 2023

Dziś przyjrzymy się rodzajom rowerów elektrycznych oraz ich budowie. Istnieje wiele rodzajów rowerów elektrycznych, w zależności od ich przeznaczenia.

Rodzaje rowerów elektrycznych

  • - Miejskie rowery elektryczne są idealne do poruszania się po mieście, robienia zakupów i dojeżdżania do pracy. Zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić rowerzyście trzymanie głowy w górze, dzięki czemu nie obciąża on pleców. Niewątpliwie poprawi to komfort i bezpieczeństwo jazdy w miejskiej dżungli. W wersji miejskiej można również zamontować dodatkowy koszyk, który pozwoli na przewożenie bagażu, torby czy laptopa. Podpórka pod silnik zniweluje również napięcia mięśniowe podczas jazdy. Po przejażdżce każdy rowerzysta będzie czuł się świeżo.
  • - Górskie rowery elektryczne (MTB) posiadają specjalnie zaprojektowaną ramę i silnik, które są zamontowane w centralnej części pojazdu. Dostępne są dwa rozmiary kół: 27,5 cala i 29 cali. Możliwe jest jednak zamontowanie obu rozmiarów w jednym modelu. Mountaineers", elektryczne, są dobrze przystosowane do trudnych tras i stromych podjazdów. Mogą pokonać wiele przeszkód dzięki kątowi nachylenia głowicy.
  • - Elektryczny rower trekkingowy/crossowy jest zazwyczaj wyposażony w silnik, który jest zamontowany w tylnej piaście, lub centralnie, oraz koła 28'' i bagażnik. Są one podobne do swoich tradycyjnych odpowiedników i występują z różnymi akcesoriami, takimi jak błotniki. Ten typ roweru jest najbardziej uniwersalny z całej grupy. Może być używany zarówno do krótkich przejażdżek po mieście, jak i długich wycieczek po trudniejszym terenie bez asfaltowych dróg.
  • - Składany rower elektryczny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają podróżować, ale nie mają garażu. Nawet w mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni, ten model zmieści się wygodnie. Można go przewozić pociągiem lub samochodem. Może być również przewożony w samolocie. Może ważyć mniej niż 20 kg dzięki zastosowaniu lekkich akumulatorów litowo-jonowych (zazwyczaj umieszczonych w piaście tylnego koła) oraz 20-calowych kół. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na łatwość składania roweru elektrycznego. Pozwoli Ci to w pełni cieszyć się z zakupu. Składane rowery elektryczne mogą być wyposażone w hamulce szczękowe i błotniki, a także bagażnik i 6-8 biegów. Są one niezwykle zwrotne, co sprawia, że są bardzo wygodne dla rowerzystów.

Rower elektryczny

Budowa roweru elektrycznego

Główną różnicą pomiędzy rowerami elektrycznymi a tradycyjnymi (zwanymi również "analogowymi") jest obecność silnika i baterii.

Sterownik - wszystkie elementy elektroniczne, które pozwalają na sterowanie mocą wspomagania. Im bardziej intensywne wspomaganie, tym większy udział nóg rowerzysty.

Silnik może występować w jednej z dwóch opcji: bezpośrednio połączony z korbą umieszczoną w piaście tylnego lub przedniego koła. Poniżej znajduje się więcej szczegółów dotyczących tego elementu.

Zasilanie litowo-jonowe coraz częściej zastępuje akumulator żelowy. Wynika to z braku "efektu pamięci", w połączeniu z niższą wagą i większą wydajnością. W zależności od pojemności standardowego akumulatora, można pokonać dystans od 30 do 150 km. Montuje się je zazwyczaj na ramie, lub na bagażniku, aby maksymalnie ułatwić wyjmowanie baterii i jej ładowanie. Istnieją również modele ebike, które mogą być ładowane bezpośrednio, bez konieczności wyjmowania baterii. Dowiedz się więcej o silnikach i akumulatorach w rowerach elektrycznych - https://naelektryku.pl/a,ntqr

Co z trwałością? Każda bateria w rowerze elektrycznym musi zostać wymieniona po określonej liczbie cykli ładowania i rozładowania. Obecnie wynosi ona od 500 do nawet 1000, co daje nam ponad 50 000 kilometrów. Aby przedłużyć żywotność baterii, dobrze było trzymać rower w chłodnym i suchym miejscu w ekstremalnych temperaturach. Nie zalecano również całkowitego rozładowania akumulatora. Wydajność sprzętu uległa znacznej poprawie, głównie dzięki zastosowaniu wspomnianych wyżej baterii litowo-jonowych. Zwiększyła się również jego tolerancja na wahania temperatury. Zaleca się jednak wymianę akumulatora, jeśli nie można go naładować do pierwotnej pojemności. Wciąż zachowuje on swoją wydajność.

W konstrukcji roweru elektrycznego znajduje się również specjalistyczny panel sterujący wspomaganiem elektrycznym, ekran LED, który wskazuje parametry aktywności sprzętu, a także czujniki pomiaru prędkości. Niektóre modele posiadają klamki hamulcowe, które zapobiegają uruchomieniu wspomagania w momencie rozpoczęcia hamowania.

Waga - Jak widać, rowery elektryczne ważą więcej niż rowery tradycyjne. Waga całkowita roweru może wynosić nawet do 9 kg ze względu na obecność baterii i silnika, a także specjalnych wzmocnień ramy. Niemniej jednak, ciągłe udoskonalenia wprowadzane podczas produkcji mają na celu zmniejszenie tej wagi. Obecnie rower elektryczny waży mniej niż 20 kg. Waga ta nie jest odczuwalna przez rowerzystów podczas użytkowania.

Top