• 30 września 2023

Po co kupować nowy rower i wydawać mnóstwo pieniędzy, skoro w Internecie dostępny jest ogromny wybór rowerów używanych? Istnieją niezliczone platformy internetowe, na których można kupić i sprzedać rowery. Niemniej jednak, należy zachować ostrożność, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że zostaniesz oszukany w Internecie, co może spowodować problemy.

Zebraliśmy najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru używanego!

Lista kontrolna dla bezpiecznego zakupu online

Czy platforma online jest godna zaufania?

Zapoznaj się z wpisami na blogach i opiniami użytkowników. Na niektórych platformach można znaleźć stare oferty, które mają na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów. Należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z serwisów, w których trzeba zapłacić za rejestrację.

Czy oferowany rower odpowiada cenom typowym dla tej kategorii?

Jeżeli rower jest sprzedawany znacznie poniżej swojej wartości, jest to podejrzane i może być oznaką, że został komuś skradziony. Porównanie z cenami rynkowymi jest zawsze dobrym pomysłem i może pomóc w negocjacjach ze sprzedawcą.

Czy sprzedawca jest godny zaufania?

Sprawdź jego lub jej opinie i spróbować dowiedzieć się, czy są one prawdziwe. Należy pamiętać, że można kupić recenzje online. Przeczytaj istniejące recenzje uważnie i sprawdzić, czy są one autentyczne. Spróbuj sprawdzić, czy można znaleźć sprzedawcy na innych stronach internetowych.

Zwróć uwagę na ochronę kupującego!

Podczas transakcji zakupu zwróć uwagę na ochronę kupującego lub odpowiedzialność, abyś mógł odzyskać swoje pieniądze w przypadku wątpliwości co do sprzedawcy (np. PayPal). W ten sposób w przypadku oszustwa możesz odzyskać przynajmniej część pieniędzy. Jest to szczególnie zalecane przy zakupie drogich rowerów używanych.

Wskazówka: Wzory umów, które pomogą Ci uregulować kwestię zakupu, znajdziesz w całym Internecie.

Kontrola techniczna

Aby mieć pewność, że rower, który zamierzasz kupić, nie będzie po kilku jazdach wyglądał jak ten na zdjęciu powyżej, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Najlepszą metodą jest oczywiście przeprowadzenie kontroli na żywo przed zakupem roweru. Jeśli nie jest to możliwe, poproś o szczegółowe zdjęcia, aby mieć jasność co do stanu oferowanego roweru i mieć pewność, że Twój nowy pojazd sprawi Ci przyjemność podczas jazdy z Bikemap.

Przed zakupem weź pod uwagę następujące aspekty, które mogą mieć również wpływ na cenę:

Stan ramy

Czy są wgniecenia, a może nawet pęknięcia? Rdza na spawach to znak, że rama nie jest w dobrym stanie.

Opony i wirniki

Czy są suche, pęknięte lub porowate? Można je łatwo wymienić, ale jest to dodatkowy koszt, który spada na Ciebie. Poproś o nagranie wideo, aby sprawdzić, czy wirniki pracują płynnie.

Ściągacze lin

Czy ściągacze linek są zardzewiałe lub postrzępione?

Przekładnie rowerowe

W jakim są stanie? Czy przekładnia jest wygięta lub zardzewiała? Może się to przełożyć na konieczność wykonania dodatkowej usługi, która będzie Państwa kosztować.

Top