• 1 października 2022

Pierwszy śnieg w tym sezonie już spadł, a drogi zostały posypane piaskiem. Ekstremalne warunki pogodowe mogą męczyć zarówno Ciebie, jak i Twój rower, dlatego zebraliśmy wskazówki i porady, jak przygotować rower na zimną porę roku.

Czyszczenie przed zimą jest niezbędne!

Przed rozpoczęciem zimy należy dokładnie wyczyścić rower, aby brud i resztki potu nie pozostały na nim podczas zimnych miesięcy. Słone pozostałości potu i napojów elektrolitowych mogą zaatakować ramę, dlatego należy je zmyć przed rozpoczęciem zimy.

Wskazówka: Do umycia roweru wystarczy wiadro ciepłej wody i neutralne mydło, które można wyczyścić gąbką. Nie należy używać agresywnych detergentów, które przyspieszają korozję i odtłuszczają rower.

Skontrolujcie Państwo części zużywające się

Niektóre części są szczególnie narażone na działanie zimna w okresie zimowym. Należy zlecić specjaliście sprawdzenie, serwisowanie i w razie potrzeby wymianę części zużywalnych (np. łańcucha).

Oliwienie wszystkich ruchomych części

Po dokładnym osuszeniu roweru miękką szmatką należy nałożyć olej na części ruchome. Dzięki temu części pozostaną w dobrej kondycji, a śnieg i lód będą się dłużej utrzymywać w zimie.

Prawidłowe przechowywanie roweru

Jeśli rower nie będzie używany przez dłuższy czas, należy zamocować dźwignie hamulca w zawieszeniu, np. za pomocą opaski kablowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku rowerów z hamulcami tarczowymi, ponieważ w układzie hamulcowym może rozprzestrzeniać się powietrze, co obniża skuteczność hamulców.

Części, które są przechowywane przez dłuższy czas, należy również spryskać silikonem w sprayu, aby zapobiec wilgoci. Zwłaszcza nieogrzewane piwnice mają tendencję do zawilgocenia, co nie jest dobre dla roweru.

Podczas przechowywania roweru w zimie, opony nie powinny tracić całego powietrza, ponieważ może to spowodować ich łamliwość.

Wskazówka: Co kilka tygodni należy uzupełniać powietrze w oponach i sprawdzać je palpacyjnie dookoła.

Co muszę zrobić, aby dbać o swój rower elektryczny?

Akumulator powinien być wyjęty i przechowywany w suchym i zabezpieczonym przed mrozem miejscu przez okres zimowy. Należy go również ładować tylko do 75%, aby zachować jego trwałość. Aby po okresie zimowym można było z niego ponownie korzystać, wtyczka rowerowa podłączona do akumulatora powinna zostać zabezpieczona specjalnym olejem.

Wskazówka: Akumulator powinien być przechowywany w temperaturze od 5 do 20 stopni Celsjusza.

Najważniejsze środki konserwujące

Smar do łożysk

Smar do łożysk chroni ruchome części roweru przed wilgocią i korozją przez długi czas. Smar do łożysk produkowany specjalnie dla rowerów może wchłonąć dużo wilgoci i w ten sposób zapobiega szkodliwej korozji.

 Olej do łańcucha

Olej do łańcucha idealnie nadaje się do zapewnienia optymalnej ochrony przy maksymalnym obciążeniu, a w okresie zimowym tworzy na łańcuchu szczególnie mocną warstwę smaru. Zastosowanie wysokiej jakości smaru do konserwacji łańcucha zapobiega korozji i tarciu oraz zapewnia spokojną i cichą pracę łańcucha.

Środek do czyszczenia hamulców

Zanieczyszczone układy hamulcowe hamują mniej skutecznie. Środek do czyszczenia hamulców intensywnie, ale łagodnie usuwa pył hamulcowy, resztki oleju i tłuszcz z tarcz i tłoczków.

Top