• 1 października 2022

Długie noce, krótkie dni - nadeszła jesień. Nie jest to jednak powód, by rezygnować z jazdy na rowerze! Zebraliśmy najlepsze wskazówki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem po zmroku.

Patrz i bądź widoczny

Kierowca samochodu otrzymuje około 90% wszystkich informacji potrzebnych do prowadzenia pojazdu z oczu. Ciemność i zmęczenie obniżają zdolność koncentracji, a zmiany pomiędzy różnymi warunkami oświetleniowymi zmniejszają Twoją reaktywność. Jeśli jedziesz na rowerze w ciemnych ubraniach bez elementów odblaskowych, kierowca samochodu będzie w stanie zauważyć Cię z odległości zaledwie 30 metrów. Jeśli masz na sobie odblaskowe ubranie i używasz dobrej lampki rowerowej, możesz być widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Odblaski na rowerze są wymagane

Choć nie są one tak potrzebne w słonecznych warunkach, odblaski mogą uratować życie w ciemnościach i przy słabej widoczności. W danym kraju obowiązują przepisy regulujące, jakie światła i w jakiej liczbie należy zamontować na rowerze. W Australii i Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące świateł rowerowych różnią się w zależności od stanu. W Wielkiej Brytanii wymagane jest białe światło przednie skierowane ku górze, czerwona lampa tylna, czerwony odblask tylny oraz bursztynowe odblaski na pedałach. W Nowej Zelandii do jazdy rowerem w ciągu dnia potrzebny jest czerwony lub żółty tylny reflektor. Gdy na dworze zrobi się ciemno, potrzebne jest również jedno lub więcej stałych lub migających czerwonych świateł tylnych, co najmniej jedno białe lub żółte światło przednie oraz odblaski na pedały. Jeśli nie masz odblasków na pedałach, musisz nosić odzież odblaskową.

Wskazówka: Zawsze możesz użyć kleju odblaskowego, aby być bardziej widocznym dla innych. Ponadto używaj odblaskowych szprych lub opon z odblaskowymi powierzchniami bocznymi.

Właściwe ubranie

Generalnie unikaj ciemnych ubrań, ponieważ utrudniają one innym uczestnikom ruchu drogowego zauważenie Ciebie. Kontrastowe, a zwłaszcza odblaskowe ubrania sprawią, że będziesz bardziej widoczny. Można kupić wiele wariantów takich ubrań, a co ważniejsze, istnieją bardzo funkcjonalne elementy odzieży, np. kurtki dwustronne, które wyglądają jak zwykła kurtka, dopóki nie odwrócisz ich na drugą stronę, która jest jasna i pełna elementów odblaskowych. Inną prostą i tanią opcją jest użycie kamizelek ochronnych, takich jak te, które można znaleźć w samochodach. Wielokrotnie zwiększają one Twoje bezpieczeństwo!

Wskazówka: Niektóre kaski rowerowe mają wbudowane lampki, które działają jak dodatkowe źródła światła i sprawiają, że jesteś bardziej widoczny. Uwaga: lampki przednie nie są prawnie uznanym substytutem oświetlenia rowerowego.

Wskazówki dotyczące jazdy rowerem po zmroku

???? Należy przestrzegać wymaganej przepisami liczby i wielkości świateł odblaskowych na rowerze.

???? Lampki LED nie potrzebują dużo energii, zapewniają wysoką jasność świecenia i w idealnym przypadku można je ładować za pomocą wtyczki USB.

???? Odzież odblaskowa znacznie poprawia widoczność, a dzięki funkcjonalnemu wzornictwu może nawet wyglądać bardzo szykownie.

???? Dodatkowe elementy odblaskowe, takie jak taśmy na nogi lub kask, taśmy samoprzylepne lub funkcjonalne akcesoria, takie jak odblaskowe plecaki lub siodełka, jeszcze bardziej poprawiają widoczność.

???? Kupując sprzęt odblaskowy, upewnij się, że jakość produktów jest sprawdzona i certyfikowana.

Czy masz więcej wskazówek, jak poprawić swoją widoczność w ciemności? ????

Daj nam znać w komentarzach! ????????

Podobne artykuły, które polubiszImmer schön hydriert bleiben!Tipps & Tricks - Rost am RadTipps & Ideen - Radtouren im Herbst

Top