• 1 października 2022

Kupując nowy rower, chcą Państwo oczywiście, aby był on dla Państwa odpowiedni - dokładnie taki, jakiego potrzebujecie, aby jeździć ekonomicznie i czerpać długotrwałą przyjemność z jazdy. Rozmiar ramy rowerowej jest obliczany w zależności od typu roweru, którego używasz. Pierwszym krokiem do znalezienia właściwego rozmiaru ramy jest zmierzenie długości kroku.

Długość kroku

Długość kroku równa się długości kroku i jest ważnym czynnikiem przy określaniu właściwego rozmiaru ramy. Najprostszym sposobem na jej zmierzenie jest wzięcie poziomicy i przesunięcie jej między nogami do góry, aż nie będzie można przesunąć jej wyżej. Teraz zmierz odległość między podłogą a górną krawędzią poziomicy: Otrzymana liczba to Twoja długość kroku.

Wskazówka: Jeśli nie masz poziomicy, możesz również użyć książki.

Określanie rozmiaru ramy w zależności od typu roweru

Rozmiar ramy każdego typu roweru jest inny. Dotyczy to rowerów szosowych, triathlonowych, górskich, trekkingowych i miejskich. Poniższe wzory pozwolą obliczyć odpowiedni dla Ciebie rozmiar ramy.

  • Rower szosowy

Długość kroku x 0,665 = Rozmiar ramy w cm

  • Rower triathlonowy

(Długość kroku x 0,665) - 3,5 do 5 cm = Rozmiar ramy w cm

  • Rower górski

Długość kroku x 0,57 = Rozmiar ramy w cm

  • Rower trekkingowy i miejski

Długość kroku x 0,66 = rozmiar ramy w cm

Wskazówka: Jeśli wynik obliczeń mieści się pomiędzy dwoma rozmiarami, powinieneś wybrać mniejszy rozmiar ramy, jeśli jesteś typem sportowca. Jeśli preferujesz dłuższe wycieczki rowerowe, większa rama będzie lepiej pasować do Twoich potrzeb.

Wysokość ramy nie jest równoznaczna z jej rozmiarem

Określenie rozmiaru ramy jest co najwyżej wskazówką, ponieważ wysokości ram poszczególnych producentów różnią się między sobą. Obniżone górne rury, tak zwana geometria skośna lub zintegrowane sztyce siodełka utrudniają porównywanie różnych marek. Powszechne jest również szeregowanie rozmiarów ram od małych do dużych. Gdy już znajdziesz odpowiednią ramę, możesz dopasować długość wspornika kierownicy, wysokość siodełka i wysokość wspornika na główce ramy.

Wskazówka: Zawsze sprawdzaj informacje na stronach internetowych producentów i porównuj je ze swoim obecnym rowerem.

Wyjątek: Rowery dziecięce

Dobór właściwego rozmiaru ramy w rowerach dziecięcych odbywa się w inny sposób. Rozmiar ramy jest określany na podstawie wielkości ciała dziecka, a nie na podstawie długości kroku. Im wyższe dziecko, tym większe są koła.

Wskazówka: Aby określić właściwy rozmiar, należy odbyć jazdę próbną w sklepie rowerowym w celu poznania roweru.

Czy znaleźli Państwo właściwy rozmiar ramy?

Top