• 1 października 2022

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej powszechne w polskich miastach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pozwalają użytkownikom na jazdę przy użyciu mniejszej siły mięśni. Czy warto wymienić swój rower na elektryczny? Ten artykuł pomoże Ci się o tym przekonać.

Z lokomocją elektryczną mamy stały kontakt już od dłuższego czasu. Urządzenia te na przestrzeni lat doczekały się sporego postępu technologicznego. Elektryczne rowery, hulajnogi i samochody stały się częścią codziennego życia, a nie futurystycznymi fantazjami. Ich obecność nikogo już nie dziwi. Wręcz przeciwnie, na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Czy to znak, że rower elektryczny jest lepszy od tradycyjnego? Czy możemy przejść do kolejnego rozwiązania? To ważne pytania, na które będziemy starali się odpowiedzieć.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny to atrakcyjna propozycja dla każdego. Zarówno dla młodszych, jak i starszych. W ich przypadku wiek nie ma znaczenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest on łatwy w obsłudze.

Rower elektryczny pod względem budowy jest bardzo podobny do tradycyjnego roweru. Jego waga jest jednak większa niż standardowego modelu "dwukołowego". Rower elektryczny wyposażony jest we wszystkie niezbędne do jazdy elementy.

 • - Silnik elektryczny - to silnik, który jest przymocowany do korby lub zintegrowany z nią na przedniej lub tylnej piaście.
 • - Bateria (lub akumulator) - Umieszczona na ramie, na bagażniku lub z nim zintegrowana.
 • - Kontroler
 • - Wyświetlacz - Umożliwia regulację ustawień roweru i zmianę programu jazdy.

Silniki i akumulatory w rowerach elektrycznych wspomagają użytkownika w pedałowaniu. Odbywa się to za pomocą silnika. Wykrywa on korbę i uruchamia się automatycznie. Silnik zatrzyma się, jeśli użytkownik przestanie pedałować. Rower elektryczny działa w taki sam sposób jak tradycyjny rower, ale sprzęt pomaga rowerzyście napędzać rower. Należy zauważyć, że w tym przypadku nic nie stanie się bez udziału człowieka. Silnik elektryczny może zacząć działać tylko wtedy, gdy pedałujemy. Nie działa to tak samo jak w przypadku hulajnogi.

Standardowe rowery elektryczne (zwane Pedelecs), mogą poruszać się z prędkością 25 km/h. Silnik przestaje pomagać rowerzyście pedałować, gdy ten osiągnie tę prędkość. Dostępne są również modele S-Pedelec, które mogą osiągać prędkość do 45 km/h.

Podczas korzystania z rowerów elektrycznych ważne jest, aby dbać o stan baterii. To znaczy, aby nie rozładować go do zera. Możemy przejechać około 160- 170 km w zależności od pojemności akumulatora. W najnowszych modelach stosuje się głównie baterie litowo-jonowe. Należy zwrócić uwagę na żywotność akumulatora po określonej liczbie cykli ładowania. Zalecana jest wtedy jego wymiana.

Rower elektryczny

Czy warto wymienić rower na elektroniczny?

Tradycyjne rowery to nie jedyny sposób na podróżowanie na "dwóch kółkach". Czy warto zastąpić je rowerami elektrycznymi? To pytanie w dużej mierze zależy od osobistych preferencji każdego człowieka. Rower elektryczny jest świetną alternatywą dla rowerów tradycyjnych. Powód, dla którego warto zastąpić rowery tradycyjne jest oczywisty.

 • - Wsparcie dla rowerzysty podczas pedałowania
 • - Wsparcie podczas jazdy pod wiatr
 • - Pomoc przy wjeżdżaniu pod górę
 • - Możliwość pokonywania większych odległości dzięki mniejszemu zmęczeniu
 • - Łatwe ładowanie baterii
 • - Dostępność modeli
 • - Rozwiązania te cieszą się coraz większą popularnością.

Rowery elektryczne, we wszystkich swoich wersjach, nadal są środkiem do przemieszczania się i wymagają siły. Rowery te oferują te same korzyści, co tradycyjne modele. Regularna jazda spowoduje:

 • - Twoje mięśnie staną się silniejsze, bardziej stonowane i umięśnione.
 • - Twoje serce będzie pracować wydajniej
 • - Poprawi się Twoje samopoczucie.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt przy zamianie tradycyjnego roweru na elektryczny. To wygodniejszy sposób transportu dla osób starszych, po urazach i szybko się męczących. Więcej o rowerach elektrycznych dowiesz się tutaj: https://naelektryku.pl/a,xtqr

Podsumowanie

Ważne jest, aby przy wymianie roweru na elektroniczny wziąć pod uwagę własne predyspozycje. Rowery te są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rowerów "dwukołowych". Do napędzania roweru wykorzystywany jest silnik elektryczny. Jest to ich największa zaleta. Dzięki temu możemy pokonywać dłuższe dystanse, a jednocześnie mniej się męczyć. Producenci zadbali o to, aby podobnie jak w przypadku tradycyjnych rowerów, istniało wiele modeli dopasowanych do różnych stylów jazdy.

Top