• 1 października 2022

Czy masz wrażenie, że Twój rower nie pracuje już tak gładko, a pedałowanie stało się dwa razy trudniejsze od zakończenia zimy? Jedną z możliwych przyczyn może być fakt, że nie zrzuciłeś jeszcze wakacyjnych kilogramów - lub Twój rower nie jest w pełni sprawny. W szczególności śruby, szprychy i łańcuch rowerowy mogą być narażone na rdzę po zimie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na te części, aby mieć pewność, że rower działa bez zarzutu.

Jak powstaje rdza?

Rdza powstaje w wyniku procesu utleniania, który zachodzi, gdy żelazo ulega rozkładowi pod wpływem wilgoci i powietrza. Jeśli wilgotność powietrza jest bardzo niska, prawdopodobieństwo powstania rdzy jest mniejsze. Sól przyspiesza proces rdzewienia.

Wskazówka: Jeśli jeździsz rowerem w pobliżu morza, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dokładne czyszczenie roweru.

Domowe środki zaradcze

Tak, istnieją również dla rowerów - magiczny produkt nazywa się coca cola. Małe, zardzewiałe części można namoczyć na noc w coca-coli. Kwas rozpuszcza rdzę, ale jednocześnie sprawia, że części stają się sztywne. Dlatego należy je potem nasmarować. Jeśli rdza już się pogłębiła, należy przed namoczeniem przetrzeć części papierem ściernym.

Rada: Jeśli nie wierzysz w koks, możesz użyć kwasu fosforowego, który można dostać w sklepie z artykułami żelaznymi. Dobrze sprawdza się również kwas winowy lub kwas cytrynowy.

Konserwacja łańcucha rowerowego i obręczy kół zębatych

Łańcuch rdzewieje, jeśli nie jest wystarczająco nasmarowany i konserwowany. W tym przypadku ograniczenia są najbardziej odczuwalne, ponieważ pedałowanie staje się trudniejsze. Jeśli łańcuch rdzewieje przez dłuższy czas, można go zanurzyć w benzynie lub kwasie szczawiowym, a następnie wyczyścić szczotką. Jeśli łańcuch jest już całkowicie zardzewiały, zalecana jest jego wymiana na nowy. Za pomocą odpowiednich narzędzi można łatwo zdemontować koła łańcuchowe i zastosować te same środki, co w przypadku łańcucha.

Rada: Po przeprowadzeniu podstawowego czyszczenia łańcucha należy nasmarować go smarem do łańcucha, aby zapobiec powstawaniu nowej rdzy. Smar należy stosować regularnie, aby utrzymać łańcuch rowerowy w dobrym stanie.

Śruby

W razie wątpliwości należy zawsze wymieniać zardzewiałe śruby, ponieważ mogą one nie być wystarczająco mocne, aby utrzymać wszystko razem i rozpadną się na dwie części. Jeśli śruby są tylko lekko zardzewiałe, można je potraktować koksem i pokryć ochronną warstwą oleju.

Sposoby zapobiegania rdzy

  • Specjalna wazelina pomoże Ci chronić rower przed wilgocią
  • Uszkodzony lakier należy zawsze odświeżać, aby uniknąć rdzawych plam
  • Uważaj na olej - hamulce i obręcze nie powinny mieć kontaktu z olejem, ponieważ zmniejsza on skuteczność hamulców.
  • Czyścić, czyścić, czyścić - po mokrej wycieczce rowerowej należy wytrzeć rower suchym ręcznikiem, aby zapobiec rdzy.

Czy masz więcej porad, jak poradzić sobie z zardzewiałym rowerem?

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Top