• 30 września 2023

Jesteśmy przyzwyczajeni do trenowania i wzmacniania naszych mięśni, jednak nie stają się one bardziej elastyczne tylko dzięki ćwiczeniom. Dlatego też, sensowne jest mobilizowanie mięśni, aby zwiększyć ogólną elastyczność i przygotować grunt dla większej stabilności.

Zalety elastycznych mięśni

Ruchy utrzymują stawy, a tym samym i mięśnie w elastyczności. Jeśli promień jednego stawu jest ograniczony, mięśnie, których to dotyczy, mogą mieć ograniczony zakres ruchów. Podczas jazdy na rowerze na nogi działa duża siła, a mięśnie stają się silniejsze i krótsze. Ustawienie stawu np. kolanowego może ulec pogorszeniu i spowodować kontuzje.

Rozwiązanie: Ćwiczenia mobilizacyjne

Intensywne ćwiczenia mobilizacyjne można porównać do energicznego treningu siłowego. Ćwiczenia te charakteryzują się bodźcem treningowym, który zmniejsza obciążenie mięśni, ponieważ nie są one skracane, lecz rozciągane. Celem jest uwolnienie ciała od jego ograniczeń i przywrócenie symetrii. Mobilizacja prowadzi do odciążenia mięśni, siła jest lepiej rozłożona, a mięśnie stabilizują się.

Najlepsze ćwiczenia

W przeciwieństwie do klasycznych ćwiczeń rozciągających, w ćwiczeniach mobilizacyjnych nie chodzi o utrzymanie mięśni w określonej pozycji, ale raczej o poprawę współpracy mięśni niezbędnej do poruszania się poprzez dynamiczne ruchy. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie ruchy są wykorzystywane celowo, zamiast tego napięcie jest osiągane przez wszystkie zaangażowane mięśnie.

Skrócona wersja tych ćwiczeń może być wykonywana przed treningiem, ale 2-3 zestawy po 10 powtórzeń działają również bardzo dobrze jako samodzielny trening.

Rotacja bioder

Rozłóż ręce pod kątem 90° w stosunku do ciała, leżąc na plecach. Trzymaj jedną nogę wyciągniętą na ziemi, a drugą przysuń do ramienia. To mobilizuje biodro, które często staje się problematyczną strefą dla rowerzystów.

Wymachy nóg

Stań i wykonaj wymach nogą do góry. Palcami stóp staraj się dosięgnąć wyciągniętej ręki.

Mobilizacja barków

Chwyć końce ręcznika i trzymaj go za głową z wyciągniętymi rękami. Zacznij od oddalenia rąk od siebie i zbliżaj je do siebie w trakcie ćwiczenia. W ten sposób mobilizujemy barki, które mogą być ograniczone przez pozycję na rowerze.

Wypad z obróconą górną częścią ciała

Wykonujemy wykrok (prawa noga z przodu) i unosimy wyprostowane prawe ramię w kierunku podłoża obok kostki. Wyprostuj lewą rękę i podnieś ją do góry, jednocześnie obracając górną część ciała. Pozostań w tej pozycji przez krótki czas i zmień stronę.

Czy jesteś gotowy na nadchodzący sezon rowerowy? 

Top